RosjaRosja- ogromny kraj położony we wschodniej Europie. Nie przemierzone połacie tego państwa zamieszkuje bardzo wielu ludzi, dzięki czemu Rosja ma niesamowite rezerwy ludzkie. Ma to odzwierciedlenie w grze, gdzie bardzo szybko Rosjanami można stworzyć dużą armię. Tanie budowle jednak mają mniejszą ilość miejsc mieszkalnych, przez co podczas gry musimy poświęcić trochę naszej uwagi na budowanie odpowiedniej ilości domów. Rosjanie są dobrzy na krótkie okresy pokoju, gdzie podobnie jak Polacy, potrafią zalać przeciwnika masą wojska. Żołnierze rosyjscy mają bardzo tanie ulepszenia, co jest dodatkowym atutem w rozgrywce z 0 czasem pokoju. Ta nacja jednak obok wyżej wymienionych atutów jedną, poważną wadę- są jednym z najbardziej powolnych narodów. Chłopi bardzo wolno budują, mniej efektywnie pracują na roli, kopią kamień czy ścinają drewno. W XVIII stuleciu Rosja staje się podobna do innych narodów europejskich, dzięki czemu można nią grać także na dłuższe okresy pokoju, a tanie magazyny są dodatkowym plusem przy przedłużającej się rozgrywce.

Screeny:

Kliknij miniaturkę aby obejrzeć

Cossacks

Cossacks

Cossacks

Cossacks

Cossacks


Opis jednostek:

Włócznik- rosyjski odpowiednik pikiniera, który zamiast piki używa włóczni. Ma podobne parametry do europejskich jednostek, jednak jego atutem jest przewaga liczebna. Ma pancerz chroniący go przed artylerią. Może tworzyć także formacje wojskowe.
Strzelec- odpowiednik muszkieterów europejskich. Ma większą siłę ognia i wytrzymałość, jednak słabą szybkostrzelność i przeciętny zasięg. Idealny do gier na 20 minut pokoju, bez dyplomatycznego ataszatu i bez artylerii. Potrafi tworzyć formacje wojskowe.
Dowódca- rosyjski wyższy rangą oficer dowodzący przydzieloną mu formacją. Za prowadzenie swych żołnierzy do boju otrzymuje zapłatę w postaci złota. Gdy surowca zabraknie oddział zostaje rozwiązany, ale dowódca nadal może walczyć.
Oficer XVIII wieczny- wyższy rangą żołnierz, który dowodzi na polu bitwy prowadzoną przez siebie formacją wojskową. Potrzebuje regularnej zapłaty. Przy braku złota oddział jest rozwiązywany, ale oficer nadal może walczyć.
Dobosz XVII oraz XVIII wieczny- żołnierz, którego jedyne zadanie na polu bitwy to zagrzewanie do walki i utrzymywanie wysokiego morale w swojej formacji wojskowej.Ponadto ma największy zasięg widzenia i stosuje się go do odkrywania mapy na początku gry.
Pop- prawosławny duchowny, który efektywniej leczy rany niż księża katoliccy. Każdorazowo zwraca 7 punktów wytrzymałości.
Pikinier XVIII wieczny- podstawowa jednostka piechoty osiemnastego wieku. Bardzo szybko się rekrutuje. Jego atak i obrona jest na niskim poziomie, a modernizacje bardzo drogie co powoduje, że pikinierzy są stosowani jedynie do osłony muszkieterów przed konnicą i strzelcami wroga.
Muszkieter XVIII wieczny- trzon piechoty XVIII wieku, doskonale strzela, ma duży zasięg oraz sporą siłę ognia. Dodatkowo może się bronić w przypadku gdy dojdzie do walki w zwarciu wykorzystując przy tym swój bagnet. Trudno sobie wyobrazić dłuższe gry bez tej jednostki. Dużym minusem jest brak pancerza.
Grenadier- piechur wyposażony w karabin z bagnetem. Ma krótszy zasięg ognia od muszkietera, przez co jest od niego słabszy w otwartym polu. Jednak prawdziwą zaletą tego żołnierza jest możliwość obsypania przez niego budynku wroga granatami. Niestety jak większość piechoty XVIII wiecznej jest podatny na atak wielolufowych dział. Może tworzyć formację. Niestety w niektórych wersjach gry jest bug związany z brakiem możliwości oddania strzału przez grenadierów będących w formacji.
Witjaź- elitarny jeździec konnicy rosyjskiej. Złożone z bojarów oddziały Witjazów są jednymi z najbardziej wytrzymałych jednostek konnych w grze. Gdyby czas rekrutacji był szybszy, ta jazda mogłaby rywalizować o miano najlepszej konnicy w grze.
Kozak Doński- lekki jeździec szybko rekrutujący się, jednak mający drogie ulepszenia, a bez nich jest bardzo słaby. Dobry jedynie do zwiadu, w przeciwieństwie do większości lekkich jazd w grze, Kozak Doński nie potrafi bardzo szybko przemierzać mapy.
Kirasjer- elitarny kawalerzysta. Bez niego trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek walki na pt z artylerią. Niesłychanie skuteczny w ataku, bardzo pewny w obronie. Zdecydowanie najlepsza jednostka konna XVIII wieku.
Huzar- jednostka lekkiej kawalerii o niezwyklej szybkości. Stanowi o sile armii zazwyczaj na zasady 20pt bez artylerii oraz ataszatu dyplomatycznego. Wspaniale nadaje sie do niszczenia gospodarki wroga i atakowania pozostawionych bez osłony strzelców. Niestety brak ciężkich pancerzy czyni go podatnym na wrogą artylerię oraz pikinierów.

Dragon XVIII wieczny- łączący ze sobą wszystko co najlepsze w jednostce strzelającej: zasięg, siłę ognia oraz szybkostrzelność, te czynniki składają się na naprawdę zabójczą broń w rękach doświadczonego stratega. Niestety jak wszystkie jednostki strzelców konnych czas jego rekrutacji jest dość długi.
line

Logowanie

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 2 gości.